Inspirace pro práci s dětmi po celý rok

• Učení v pohodě.cz
  • Centromalovánky
  • Jak trénovat jemnou motoriku dítěte
  • Správné držení tužky
  • Koordinace ruky a oka - obtahování linií obrázků přes fólii, přes sklo ve svislé poloze, projíždění silnice měkkou tužkou mezi překážkami, po noční obloze mezi hvězdami, proplétání se v bludišti.
  • Zařazujte pravidelná systematická grafomotorická cvičení, sledujte špetkové držení psacího náčiní, správné sezení s přiměřeným náklonem papíru a přiměřeným tlakem na podložku.

ZRAKOVÉ A SLUCHOVÉ VNÍMÁNÍ A PAMĚŤ:

• Domino
  • Zahrajte si pexeso, skládejte puzzle
  • Dítě může navlékat střídající se korálky v několika barvách, nebo také kreslit pravidelně se opakující tvary, barvy podle paměti.
  • Všechny hry k procvičování zrakové paměti je možno ztížit obměnou konkrétních tvarů a obrázků za abstraktní tvary ( například geometrické).
  • E-Book ke stažení
  • Z řady 4 a více slov vyčleňte sluchem to slovo, které se opakovalo ( auto - kočka - auto -míč)
  • Dítě zachycuje sluchem klíčové slovo v textu, na dané slovo reaguje smluveným signálem: např. dítě zvedne ruku, když při čtení pohádky uslyší domluvené slovo Karkulka, po chvíli se můžete s dítětem domluvit na jiném klíčovém slově a v pohádkovém textu pokračujte
  • Dítě zachycuje sluchem domluvenou slabiku -probudí nás slabika MÁ - říkáme jednotlivá slova, například, letadlo, máma, kolo, komár, když dítě uslyší slabiku MÁ tak zareaguje.
  • Slovní řetěz - opakování řady nesmyslných slov se zachováním pořadí. Slovní řetěz - opakovaní řady smysluplných slov se zachováním pořadí( hry typu Balíme kufr, Přijela tetička z Číny, Vaříme polévku).
  • Zapamatování si co nejvíce slov z řady 8-10 slov ( nemusí být zachováno pořadí)
  • Opakování, vět, říkadel, básniček. Opakování rytmu - dítě může vyťukávat rozmanité pohybové vzorce podle rodiče, vytleskávat různé pohybové vzorce k říkankám ( hra na tělo)

VNÍMÁNÍ PROSTORU, VLASTNÍHO TĚLA:

• Domácí bojovky
  • Cvičení na rozvoj prostorového vnímání
  • Zrcadlo - postavte ( posaďte) se s dítětem proti sobě, domluvte se kdo povede pohyb a kdo bude pohyb kopírovat. Pohyby provádějte pomalu.

VNÍMÁNÍ ČASU:

• Vyprávějte příběhy, pohádky podle časové posloupnosti
  • Nechte dítě pojmenovávat činnosti obvyklé pro ráno, poledne, večer, činnosti obvyklé pro části týdne, roční období apod.
  • Nechte dítě pomáhat při domácích pracích, podporujte ho k uvědomění si dalšího krok, veďte dítě k pojmenování postupů a řazení jednotlivých kroků.
  • Interaktivní encyklopedie

ZÁKLADNÍ MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY:

• Porovnávání množství, řazení
  • Hledání čísel - najdi čtyřku na sáčku s rýží, dvojku na ovladači, pětku v novinách apod.
  • Na papírky napište několik čísel a vyzvěte dítě, aby je hledalo po bytě. Zkuste pak zapsat nebo nakreslit umístění čísla (pětka pod křeslem, dvojka pod kobercem apod.) U mladších dětí lze použít jednoduché obrázky či symboly.
  • Třídění se dá provádět i doma: hračky ( podle místa určení, podle místa uložení v pokoji. podle uživatelů apod. Každodenní potřeby lze třídit podle druhu materiálů a způsobu použití.
  • Poznávání geometrických tvarů: poznat kruh, čtverec, trojúhelník a obdélník

ČINNOSTI NA VEN:

ŘEČ:

• Inspiraci najdete třeba TADY
  • Krátká edukativní videa, která podporují informovanost rodičů o výslovnosti jednotlivých hlásek v rodinném prostředí
  • Logopedické hrátky ke stažení zdarma
  • Vyprávějte si, co k sobě patří - vejce-slepice, poklice-hrnec, lžíce-talíř apod.
  • Tvořte věty z předem daných slov, například máma - kuchyň - oběd - vařečka - nákup....
  • Řekněte slovo a hledejte přirovnání ( špinavý, vysoký, ostrý, velký jako..). Úkol pro rodiče: zde vyberte vlastnost, která odpovídá rčení, nebo ustálenému přísloví

SEBEOBSLUHA, SAMOSTATNOST:

• Zaměřte se na úkony spojené se sebeobsluhou (zapínání knoflíků, zipů, přezky, navlékání ponožek, oblékání, oblékání panenek).
  • Podporujte samostatnost dětí při různých činnostech doma (hnětení těsta, vykrajování, míchání, krájení zeleniny, přesypávání, mletí koření, věšení prádla, rozsvěcení světel, listování v knize, motání klubíček vlny, šroubování - uzávěry lahví, práce s nářadím ap.).

Inspirace na hraní doma

ČTENÍ PRO TÁTU A MÁMU:

• O tom, že dítě je nejinteligentnější, ale i nejdynamičtěji učící organismus ve známém vesmíru se dočtete zde
  • Jak dohnat děti na síti? Zajímavý článek ke stažení zde
  • Retro hry pro děti, rodiče i prarodiče
  • Virtuální prohlídky z celého světa
  • Vystřihovánky architektury pro akční tatínky ke stažení zde